,

Nerimo valdymas

„Nerimas – intensyvus jaudinimasis, stresas, baimės atsakas (instinktyvi reakcija), kai grėsmė nebūtinai egzistuoja čia ir dabar. Kūno pojūčiai tuo metu skirtingi – prakaituojantys delnai, silpnumas, pagreitėjęs kvėpavimas ir kita.” Nežinau, ar esu pasiruošusi rašyti asmeninį įrašą apie nerimą. O paprastos informacijos šia tema nėra – kuo giliau į mišką, tuo daugiau medžių.

Universalios formulės nėra. Bet yra daug patarimų – terapijos, vaistai, meditacija, joga, stimai (pakartojami veiksmai, kuriais raminamasi), pasišalinti iš aplinkos, atpažinti dirgiklius, mažinti reikalavimus… Dėka ypatingojo intereso- šių temų, kurias matote šiame puslapyje- mano savęs pajutimas, pojūčių atpažinimas išaugo nuo „nesuvokiu, kodėl skauda žandikaulį, kodėl nesugebu nustoti lupinėti nagų, kodėl aprėkiau antrą pusę už XYZ, kai vakar tai neerzino” iki „gerai, dabar gniaužia gerklę, atrakinam žandikaulį, kvėpuojam lėtai… Lėtai.

Aš nerimauju. Šitas pyktis yra šalutinis efektas. Nerimas didėja, nes pavargau. Atpalaiduojam įtemptas vietas. Pramankštinam kaklą.

Galiu judėti? Tada pasiimu žaislą – magnetinius žiedus, pojūčių apyrankę, playdoh tešlos minktyti (nes kitaip nagų lupimas bus tolimesnis veiksmas-stimas, bandymas sau padėti)

Užsidedam ausines. Ar man reikia išeiti? „Mano pačios nerimas kyla dėl įvairiausių priežasčių – planų, kuriuos susidariau galvoje, pasikeitimas; Triukšminga aplinka; Daugiau žmonių nedidelėje erdvėje; Svetimas žmogus per arti mano asmeninėje erdvėje; Nauja patirtis; Kartojimas nemalonios patirties; Socialiniai reikalavimai; Maskavimasis;

……

Laukimas.

Ir įprasti dalykai- Karas, ateitis, kurios negali matyti, nes nejauti laiko tėkmės, kitų nuomonė ir noras turėti bendruomenę, būti suprastai, santykiai, darbo, pinigų, namų, šeimos niuansai….

Sąrašas nebaigtinis.

Jeigu man, suaugusiam žmogui, iš išorės Puikiai funkcionuojančiam, reikia DAUG išmoktų triukų, kvėpavimo pratimų ir ilgos praktikos mokantis atpažinti, kas kaip kur manyje darosi, KAD GALĖČIAU SAVE SUVALDYTI ir funkcionuoti – ir tai prireikė kelių metų (ir nieko tokio, jeigu prireikia vaistų ar papildų pagalbos- kartais ir savipagalbos triukų krepšelis jau nebepasiekiamas) –

kaip tuomet tai padaryti VAIKUI, ar žmogui, kuris elementariai nežino, kas darosi?…

Ar galima tikėtis, kad jis „SUSIVALDYS” ir nusiramins savarankiškai, paliktas vienas ar likdamas aplinkoje, kuri ir sukėlė nerimo priepuolį…? Galės nusiraminti pats ir tęsti užduotį/darbą?… Ar jis turi įgūdžius atpažinti pojūčius savo kune? O be suprantančio žmogaus pagalbos? Ar jis gali valdyti savo aplinką? Ar žino būdus, kaip ją valdyti?

Nežinau.

Sudėtinga, ar ne? Kaip Jūs galite padėti vaikui- rasite paveikslėlyje žemiau.

Kartais veikia geriau, kartais ne.

Kartais nerimas yra nuolatinis. Kaupiasi tyliai viduje.

Norit pasidalinti, kas padeda jums?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *